O autorze
Od 25-ciu lat pasjonuję się zdrowiem i wszystkim, co ma na nie wpływ: sportem, odżywianiem, pozytywnym myśleniem oraz rozwojem osobistym. Przez lata zdobywałem doświadczenie w Niemczech, Francji, RPA oraz USA, teraz jestem w Polsce, by się nim dzielić. Trenowałem takie osoby jak: Keanu Reeves, Heidi Klum, Alicja Bachleda-Curuś, Iza Miko, Weronika Rosati. Jako zawodnik byłem Akademickim Mistrzem Polski Juniorów w biegach średnich oraz członkiem kadry Niemiec.

Geneza podziału na grupy krwi.

Pewien czas temu pisałem o moim zaufaniu do diety zgodnej z grupą krwi. Temat wzbudził spore zainteresowanie, dlatego zamierzam opublikować kilka artykułów, które przybliżą Wam zarówno merytoryczną, jak i praktyczną stronę zagadnienia. Zaczynając od genezy, chcę pokazać skąd pochodzi podział na grupy krwi i jak dotychczas był on na świecie wykorzystywany.

Grupy krwi zostały odkryte ponad sto lat temu, przez austriackiego uczonego Karla Landsteinera, jednak to Ludwik Hirszfeld (Polak nominowany do nagrody Nobla) stworzył podział znany jako AB0, którego używamy do dziś. Odkrycie uratowało życie tysiącom ludzi, chociażby poprzez wytłumaczenie mechanizmu transfuzji – wcześniej robione były „na chybił trafił”.
Podział na grupy krwi został błyskawicznie zaadaptowany w Japonii, pierwotnie wykorzystywany w armii, obecnie popularny jest przy określaniu cech charakteru i doborze partnera (co dobrze obrazuje film My Boyfriend is Type B). Magazyny o życiu kulturalnym często odnoszą się do grupy krwi znanych osób, analizując pod tym kątem ich zachowanie.

O podziale decyduje obecność określonych antygenów w surowicy oraz na samych erytrocytach. Badanie przeprowadza się dopiero po ukończeniu drugiego roku życia, wtedy pojawia się właściwa grupa krwi. Podobnie, jak w przypadku konfliktu różnych grup krwi, tak samo jest z pokarmami. Muszą być odpowiednio dobrane - zła dieta może być przyczyną zwolnionej przemiany materii (a w efekcie nadwagi i otyłości), problemów z jelitami i nerkami, złej cery czy ogólnego pogorszenia samopoczucia. Czy wiesz, jaką masz grupę krwi? A jaką mają Twoi rodzice? Zapytaj, zbadaj się, ta informacja na pewno się przyda. Poniżej umieszczam tabelkę dziedziczenia.W starożytnej Grecji, Hipokrates rozróżnił cztery rodzaje charakterów. W mojej książce, przeczytać będziecie mogli jak dopasować można je do grup krwi – nawet, jeśli starożytni nie wiedzieli o współczesnym podziale, to badanie zachowań doprowadziło ich do wniosków zbieżnych z wynikami współczesnych analiz.


Wybór diety zgodnej z grupą krwi gwarantuje nie tylko spadek wagi, ale pomaga w poprawie ogólnego stanu zdrowia i wzmocnieniu odporności. Oczyszczenie diety z produktów, których nie trawi jest podstawą mojej praktyki. Proces ten może chwilę trwać, dlatego tak ważna jest konsekwencja i wytrwałość. W następnych artykułach scharakteryzuję każdą z grup krwi i podam przykładowe posiłki, które są dla nich odpowiednie.

Więcej porad dotyczących diety i treningu przeczytasz na moim facebook-u.

www.witoldszmanda.com/
Trwa ładowanie komentarzy...